Musica da camera - wiosna 2016

W niedzielne popołudnie, 3 kwietnia, w sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie królowały instrumenty dęte. Zanim na scenie pojawili się Artyści z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, olescy melomani mieli okazję wysłuchać prezentacji dwojga wyróżniających uczniów oleskiej Szkoły Muzycznej. 

Koncert rozpoczął Filip Stróżyk, z klasy saksofonu dyrektora Jana Malińskiego, zdobywca m.in. wyróżnienia na XXIV Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie (2015). Brawurowo przez Filipa zaprezentowany czardasz „Pequeἦa Czarda” autorstwa hiszpańskiego kompozytora Pedro Iturralde, spotkał się z owacyjnym przyjęciem licznie zebranej publiczności.

Jako druga na scenie zaprezentowała się Weronika Jokiel, z klasy Pani Kariny Kandzia – Maniak, wykonując "Il pastore svizzero" („Szwajcarski pasterz”), dzieło włoskiego dziewiętnastowiecznego flecisty i kompozytora Pietro Morlacchi. Warto wspomnieć, że Weronika w tym roku szkolnym zajęła m.in. I miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Fletowym "Syrinx" (Kędzierzyn-Koźle, 23-24 listopada 2015),  II miejsce na XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów (Jaworzno, 25-27 listopada 2015), III miejsce na XXV Konfrontacje Instrumentów Dętych (Oława,15-16 marca 2016), a ostatnio na X. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn, 9-10 kwietnia 2016) Weronika zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz zdobyła tytuł Małego Mistrza Interpretacji Muzycznej!

Młodym oleskim muzykom na fortepianie akompaniowała Pani Aleksandra Płatek.

Po tej niezwykle udanej rodzimej „rozgrzewce”, na scenie pojawili się główni bohaterowie niedzielnego spotkania z muzyką kameralną – Ryszard Żołędziewski (saksofony) oraz Marek Werpulewski (fortepian). Związani na co dzień z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Artyści współpracują ze sobą od 2008 roku, występując na renomowanych estradach zarówno w kraju jak i za granica. Na oleskiej scenie  Goście zaprezentowali bardzo bogaty i zróżnicowany repertuar, m.in. tańce południowo-amerykańskie, utwory utrzymane w stylistyce muzyki północno-afrykańskiej, utwory M. Ravela, J. Brahmsa, a także F. Schuberta. Oczywiście nie obyło się bez wirtuozowskich bisów – spotkanie zakończyły przepiękne kompozycje G. Gershwina.

Organizatorzy serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi Olesna Sylwestrowi Lewickiemu za objęcie mecenatem cyklu koncertów „Musica da camera”, a wszystkich melomanów gorąco zapraszamy na jesienną edycję „da camera”, licząc niezmiennie na częste spotkania także podczas innych wydarzeń artystycznych przygotowywanych w bieżącym roku.

 


Protea Sp. z o.o.

 Regulamin i zgłoszenie
  
 Informacje i karta zgłoszenia
9 Festiwal Muzykujących PrzedszkolakówV Festiwal Kameralnych Zespołów Akordeonowych

Koncert Chóru w Szkocji