XI Jazzobranie 2012 URBANATOR DAYS

Aż 71 młodych adeptów sztuki improwizowanej z województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez światowej sławy skrzypka i kompozytora – Michała Urbaniaka.

Główny nacisk położono na muzykowanie zespołowe, niemniej każdy z warsztatowiczów - niezależnie od stopnia zaawansowania na swoim instrumencie - został potraktowany indywidualnie, co fantastycznie wpłynęło na niezwykle miłą atmosferę czwartkowego wieczoru (25 października).

W piątek (26 października) w ramach głównego koncertu Festiwalu Jazzobranie na scenie wystąpiło blisko stu artystów. Gwiazdą był oczywiście zespół URBANATORA złożony z tak fenomenalnych muzyków jak: Otto Williams - bass, Femi Temowo - gtr, Xantone Blacq - pno & vocal oraz Frank Parker - drums. Dzielnie towarzyszyli im gospodarze: młodzieżowy WIND BAND pod kierunkiem dr Korneliusza Wiatra oraz złożony z nauczycieli MSMR zespół ASFORMATION (Arkadiusz Suchara - bass, Roman Odoj - gtr, Michał Zarych - pno, Marcin Skaba - vno, Jarosław Korzonek - drums). Wieczór zakończyło wspólne jam session z warsztatowiczami.

Festiwal wsparto ze środków Urzędu Miasta Olesna, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (w ramach projektu „Opolskie kwitnące muzycznie"), Ambasady USA w Warszawie, wielu oleskich firm oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ponadto było fundatorem nagród dla wyróżniających uczestników czwartkowych warsztatów Urbanator Days (zespół Urbanatora postanowił wyróżnić dwóch muzyków: Łukasza Zgodę - sax oraz Kubę Gnota - drums; gratulujemy ! ).

Z dużym rozmachem przygotowany i przeprowadzony Festiwal Jazzobranie - Urbanator Days otworzył obchody 10-lecia oleskiego Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej; w związku z jubileuszem czeka nas wiele atrakcji w ciągu tego roku.

Ps. Czwartkowe warsztaty Pan Michał Urbaniak prowadził osobiście, dzieląc się z młodzieżą swym ogromnym doświadczeniem i wiedzą. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w koncercie piątkowym. W rozmowie w sobotni poranek Pan Michał Urbaniak nie krył wzruszenia, że oleska publiczność z taką wyrozumiałością przyjęła jego nieobecność na scenie. Ogromnie ucieszył się z faktu, że jego fenomenalni muzycy (Otto, Femi, Xantone, Frank) godnie reprezentowali Urbanatora, komplementując zarazem wspólny występ z oleskim Wind Bandem, o którym muzycy zdążyli mu już „donieść". Panu Michałowi życzymy szybkiego powrotu do pełni formy; i do następnego spotkania!