Festiwal Muzykujących Przedszkolaków

W październiku 2003r z inicjatywy Ireny Żołędź – fortepian i Marty (Żołędź) Krawczyk – skrzypce, powstał oddział przedszkolny przy MSMR w Oleśnie.

Pierwszymi dziećmi które uczyły się w Przedszkolu Muzycznym byli: Włóczyk Amadeusz, Kierat Dawid, Gajda Damian, Polak Michał, Bruckner Roksana, Lewicka Julia, Jasiński Kacper, Respondek Natalia, Wojczyszyn Natalia.

Pierwszy rok pracy był rokiem eksperymentalnym – dzieci uczyły się równocześnie na fortepianie i na skrzypcach. Po roku wybrały dla siebie jeden instrument. Niektóre z nich w dalszym ciągu grają na obu instrumentach. 16 kwietnia 2004r miały swój pierwszy popis na scenie.

W roku 2004/2005 dołączyły do tej grupy następne dzieci. I tak zrodził się pomysł muzykowania. W ten sposób powstał Festiwal Muzykujących Przedszkolaków. Dzieci występując prezentują siebie, mogą pokazać swoje umiejętności, a także konkurowac z innymi, równie zdolnymi uczniami. Chcemy aby uczestnictwo w konkursie było traktowane jak najbardziej zabawowo i aby konkurs nasz był imprezą umuzykalniającą, taką imprezę, w której każdy będzie mógł zaprezentować siebie z radością w muzycznej, miłej atmosferze.

I Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 08.06.2005 roku, wystąpiło w nim 9 pianistów, 7 skrzypków oraz grupa rytmiczna - łącznie 16 wykonawców. Były to dzieci z oleskiego przedszkola muzycznego.

Nawiązaliśmy kontakt z innymi placówkami takimi jak: Kluczbork, Dobrodzień, Koszęcin, Lubliniec, Rusinowice, Opole. Z każdym kolejnym rokiem przybywały dzieci z różnych sąsiednich placówek, a także rozrastała się gama instrumentów i grup rytmicznych.

II Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 21.04.2006 roku, wystąpiło w nim 9 pianistów, 6 skrzypków, 1 gitara oraz grupa rytmiczna z Olesna -  łącznie 16 wykonawców.

III Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 27.04.2007 roku, wystąpiło w nim 10 pianistów, 8 skrzypków, 2 gitary, 1 flet poprzeczny oraz grupa rytmiczna z Olesna -  łącznie 21 wykonawców.

IV Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 25.04.2008 roku, wystąpiło w nim 11 pianistów, 4 skrzypków, 1 gitara, 1 akordeon, 2 vocal oraz grupa rytmiczna z Olesna -  łącznie 19 wykonawców.

V Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 08.05.2009 roku, wystąpiło w nim 14 pianistów, 2 skrzypków, 3 gitary, 5 vocal oraz 2 grupy rytmiczne MSMR Olesno i Prywatne Przedszkole nr 1 im. św. Tereski od Dzieciątka Jezus w Koszęcinie - łącznie 24 wykonawców.

VI Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 07.05.2010 roku, wystąpiło w nim 15 pianistów, 5 skrzypków, 2 gitary, 1 akordeon, 3 vocal, 4 perkusje oraz 2 grupy rytmiczne MSMR i MCI Olesno -  łącznie 31 wykonawców.

VII Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 20.05.2011 roku, wystąpiło w nim 19 pianistów, 6 skrzypków, 4 gitary, 2 akordeony, 3 vocal, 1 perkusja, 1 ksylofon, 1 flet poprzeczny, 1 keyboard oraz 2 grupy rytmiczne MSMR i MCI  z Olesna -  łącznie 38 wykonawców.

VIII Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbył się 25.05.2012 roku, wystąpiło w nim 14 pianistów, 6 skrzypków, 1 gitara, 1 akordeon oraz 3 grupy rytmiczne MSMR Olesno, MCI Olesno, Publiczne Przedszkole w Zębowicach -  łącznie 22 wykonawców.

W tym roku Festiwal Muzykujących Przedszkolaków odbędzie się 22 maja 2015 roku o godz. 10.00 w auli PSM I st. w Oleśnie, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Oferujemy świetną zabawę i wspaniałe nagrody.

W tym miejscu chcemy podziękować bardzo serdecznie ludziom bez których ten Festiwal nie mógłby się odbyć. Pragniemy także podziękować wszystkim tym, dzięki którym mogliśmy obdarować naszych małych artystów:

- Starostwo Powiatowe Jan Kus

- Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki